Základy jadrovej elektroniky

         Pojem jadrová elektronika, resp. jeho synonýmum nukleárna elektronika charakterizuje oblasť elektroniky, ktorá sa zaoberá spracovaním informácie v elektronickom tvare (»1.2 signál) z detektorov ionizujúceho žiarenia v jadrovofyzikálnych experimentoch. Je to teda časť, prevážne impulznej elektroniky, so špecifickými obvodmi, zameranými na zber, zosilnenie a analýzu elektronického signálu z detektorov.
        Text vznikol na základe poznámok k prednáške „Jadrová elektronika“, ktorú som dlhé roky robil na FMFI UK. Táto prednáška spolu s „Praktikom z jadrovej fyziky a elektroniky“ umožňovala poslucháčom bakalárskeho a magisterského štúdia získať úvodnú predstavu o princípoch fungovania elektronickej aparatúry v jadrovo - fyzikálnom experimente. Prednáška je určená pre študentov, ktorí majú vedomosti získané z prednášok “Elektrina a magnetizmus” a “Atomová a jadrová fyzika” na úrovni základného kurzu fyziky  FMFI UK a poprípade absolvovali ešte aj prednášku „Elektronika“. Na rozdiel od spomenutej prednášky „Elektronika“ na bakalárskom štúdiu je text tohto výkladu zameraný na úzku oblasť nukleárnej elektroniky. Rozsah prednášky je veľmi široký a preto som text rozdelil do 3 častí:

1.  Základy elektroniky

  V tejto časti sú sformulované základné poznatky o elektronických obvodoch, potrebné pre pochopenie funkcie elektronických prvkov a ich funkcie v obvodoch pre jadrovofyzikálny experiment. Táto základná časť je rozdelená do nasledujúcich 3 kapitol:


Základné pojmy
 Lineárne elektronické obvody

Súhrn 1
  Súhrn 1
Kap2
 Dióda - nelineárny jednobran

Súhrn 2
  Súhrn 2
Kap3
 Tranzistor - nelineárny dvojbran

Súhrn 3
  Súhrn 3

2.  Detektor a jeho náhradný obvod

V časti venovanej vlastnostiam detektorov ionizujúceho žiarenia sa na základe náhradného obvodu detektora optimalizujú vlastnosti detektorov pre potreby rôznych experientov jadrovej fyziky. Táto  časť o detektoroch je rozdelená do nasledujúcich 5 kapitol:


Základné pojmy
 Detektor a jeho náhradný obvod

Súhrn 4
  Súhrn 4
Kap2
 Špecifiká jadrovofyzikálneho merania

Súhrn 5
  Súhrn 5
Kap3
 Plynové detektory

Súhrn 6
  Súhrn 6
Kap4
 Polovodičový detektor

Súhrn 7
  Súhrn 7
Kap5
 Scintilačný detektor

Súhrn 8
  Súhrn 8

3.  Elektronika pre experiment

V tejto časti sa ozrejmuje činnosť elektronickej aparatúry, ktorá sa používa pri amplitúdovej a časovej analýze impulzov v jadrovofyzikálnych experimentoch. Táto  časť o elektronických moduloch fyzikálnej aparatúry je rozdelená do nasledujúcich 4 kapitol:


Základné pojmy
 Predzosilňovač a hlavný zosilňovač

Súhrn 9
  Súhrn 9
Kap2
 Amplitúdová analýza impulzov

Súhrn 10
  Súhrn 10
Kap3
 Analýza časovej informácie

Súhrn 11
  Súhrn 11
Kap4
 Štandardizácia elektronickej aparatúry

Súhrn 12
  Súhrn 12
Kap5
 Obsah - sylabus

     Prednášku na FMFI doplňalo Praktikum z jadrovej fyziky a elektroniky, počas ktorého si bolo možné experimentálne overiť , že elektronické obvody a detektory sa správajú v súlade s odprednášanou teóriou. Rozvoj informačných technológii sprístupnil aj množstvo programov, pomocou ktorých možno simulovať vlastnosti elektronických obvodov a priebeh experimetu. Sú výborným nástrojom pomocou, ktorého možno nasimulovať obvod s presne definovanými parametrami. Pre prax fyzika treba však poznať aj reálnu aparatúru s jej problémami a "fintami". Preto napriek finančnej náročnosti na stavbu a údržbu takéhoto praktika by som takéto praktikum považoval za nutnú súčasť prípravy dobrého fyzika experimentátora.